Stretnutie s exotickou Emíre Khidayer

Napísal admin 24. nov. 2013 v kategórii . Pripojené 0 komentářů.

beseda s charizmatickou dámou

 

SOŠ, na Ulici A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou, mala to šťastie, že sa zúčastnila so žiačkami 1.B triedy neopakovateľnej besedy s Emíre Khidayer v priestoroch Hornozemplínskej knižnice. Táto veľmi sympatická a charizmatická dáma pohltila publikum svojím úžasným rozprávaním o krajinách ďalekého sveta a o živote iných kultúr. Pútavo popisovala vlastné zážitky z ciest po arabských krajinách, kde žila a pracovala niekoľko rokov. Poukazovala na rozdiely nášho, európskeho a arabského života, na postavenie ženy, na spôsob života a pod.

Emíre Khidayer (1971) sa narodila v Piešťanoch slovenskej mame a irackému otcovi. Vyštudovala arabistiku a islámistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako diplomatka pôsobila v Egypte, Kuvajte a Iraku. Bola prvou ženou v slovenskej diplomacii pre oblasť Blízkeho východu a pracovala v nej desať rokov. Participovala na odovzdaní humanitnej pomoci SR Iraku a pripravila projekty slovensko-irackej spolupráce s Centrom humanitných operácií v Kuvajte. Po ukončení diplomatickej kariéry pracuje v oblasti obchodu a informačných technológií. Venuje sa etnografii, kulturológii a politike krajín Blízkeho Východu. Prostredníctvom aktivít občianskeho združenia Pro Oriente, ako aj rozhlasovými reportážami približuje arabský svet slovenskému publiku. Je advokátkou medzikultúrneho dialógu.

Zážitky a skúsenosti pretavila do viacerých odborných aj populárno-náučných článkov, spolupracovala pri prepise arabčiny do slovenčiny pre Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied. Do slovenčiny preložila poviedky egyptských autorov Salámu Músá a na arabské pomery kontroverznú Nawál as-Saadáwí.
Je tiež autorkou štyroch kníh, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej publicite, niektoré sú dokonca preložené do iných jazykov. (Arabský svet – Iná planéta?, Život po arabsky, Dubajské tajomstvá (Nie je všetko zlato), Príbehy zo Sumhuramu.)

 

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek


Napísala aj tri rozhlasové seriály. Prvým bol 3-mesačný 13-dielny seriál „Cesta po arabskom svete“, ďalším je seriál „Po arabsky“ s piatimi časťami venovanými Jemenu, Ománu, Sudánu a Maroku + špeciálna relácia „Sviatky nás zbližujú“. Seriál bol viackrát reprízovaný. Knihu „Príbehy zo Sumhuramu“ adaptovala pre rozhlas a päť príbehov bolo odvysielaných v októbri 2012 na viacerých staniciach Slovenského rozhlasu. Seriál bol tiež viackrát reprízovaný.

Emíre želáme veľa úspechov a veríme, že budeme opäť poctení možnosťou stretnúť sa s touto silnou a energickou dámou.

 

Mgr. Ivana Packová

Komentáre

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

 • archív
 • Adresa

  A. Dubčeka 963/2
  Vranov nad Topľou
  Email: sosvt@sosvt.sk
  www: sosvt.sk tel:+421 057 44 63258

  ©2011 – 2019   webdesign: Kamil Harman (kamharm@gmail.com)