Mikuláš 2015

Napísal admin 28. dec. 2015 v kategórii . Pripojené 0 komentářů.

Mikuláš 2015

Dňa 6. decembra si pripomíname deň sv. Mikuláša, ktorý patrí medzi najobľúbenejších svätcov.

 

 Obľúbený je najmä u detí, ktoré nielen na Slovensku očakávajú od neho množstvo sladkých darčekov vo svojich vyleštených čižmičkách alebo topánočkách, pripravených pod oknami počas večera predchádzajúceho dňa. Zvyk s čižmičkami v oknách sa traduje práve z legendy o tom, ako Mikuláš nechával v oblokoch chudobných ľudí dary. V žiadnej domácnosti s malými deťmi teda v tento výnimočný deň nesmú chýbať čižmičky v okne! Môžeme ich tam položiť spolu s deťmi. Samozrejme, najprv ich dobre očistíme.

Kedysi si deti čistili kapce či čižmičky, obe topánky z páru. Do jednej dostávali uhlíky či prútik, do druhej sladkosti a ovocie.

Dnes chodieva Mikuláš s anjelom a čertom do domácností, na námestia, do školských a kultúrnych zariadení a pýta sa detí, ako sa správali počas minulého roka. Deti mu zarecitujú básničku, zaspievajú pesničku a za to dostanú sladkosti a ovocie.

Inak tomu nebolo ani na našej škole. V piatok 4. decembra si predsedníčka ŽŠR Soňa Sabolová so spolužiakmi zo 4.A pripravili pre žiakov a zamestnancov školy sladké dobroty.

Krásny sviatok sv. Mikuláša J …, bola aj Vaša nádielka hojná?

  dsc-0151-nahled

 

Tip:

Odrežte na Mikuláša konárik zo stromu alebo kríka, najlepšie z čerešne, jablone alebo slivky a dajte ho do vázy. Niečo si pritom želajte. Ak konárik do Štedrého dňa rozkvitne, želanie sa splní…

 

RNDr. Mariana Miklošová

Komentáre

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

 • archív
 • Adresa

  A. Dubčeka 963/2
  Vranov nad Topľou
  Email: sosvt@sosvt.sk
  www: sosvt.sk tel:+421 057 44 63258

  ©2011 – 2019   webdesign: Kamil Harman (kamharm@gmail.com)